Niezwykła historia fabryki swetrów

Historia naszej dziewiarni sięga 1989 roku, kiedy pierwsi właściciele założyli w Żorach mały zakład dziewiarski „Elisabeth”. Pomysł przywieziony został z Grecji, podczas pobytu u znajomej mieli okazji zobaczyć jej fabrykę swetrów i postanowili stworzyć takie miejsce w Polsce.

Początkowo składał się z kilku ręcznych maszyn dziewiarskich. Stopniowo rozbudowywany i unowocześniany, z każdym rokiem przynosił kolejne wielkie produkcje. Jednym z większych, kluczowych projektów była przez 10 lat produkcja dla ORSAY. Otworzenie granic dla Chin spowodowało załamanie rynku, i wiele wielkich odbiorców przeniosło produkcję do Azji. Sporo zakładów dziewiarskich w tym okresie zostało zlikwidowanych. „Elisabeth” przetrwała ten trudny okres, niezmiennie oferując wysoką jakość swoich wyrobów.

W 2018 zakład został wystawiony na sprzedaż. Urokliwe położenie dziewiarni w przepięknej okolicy Żor, jego historia, potężne maszyny dziewiarskie i szwalnia, zauroczyły nas tak bardzo, że postanowiliśmy go przejąć z dotychczasową wspaniałą załogą i kontynuować tradycję dziewiarstwa i produkcji swetrów. Tak narodziła się „Manufaktura Elisabeth”,

Płynne wdrożenie się w świat dzianin i technologii ich produkcji, pozwoliło nam rozpocząć nowy rozdział firmy. Łącząc tradycję, doświadczenie i nowatorstwo skupiliśmy się na oferowaniu klientom najlepszych, naturalnych materiałów, wyselekcjonowanych pod względem trwałości łącząc je z wysokim krawiectwem i współczesnymi światowymi trendami. Poszerzyliśmy również park maszynowy, który pozwolił nam na wzbogacenie asortymentu dzianin pod względem ich grubości czy splotów. Zaowocowało to współpracą z większym gronem odbiorców.

W 2023 roku zdecydowaliśmy nadać firmie nowy kierunek: połączyć markę własną opartą głównie na luksusowym kaszmirze z produkcją dla klientów B2B w jedno miejsce – ROYAL KNITTING.

Dziś w ROYAL KNITTING scalamy dotychczasowe dziedzictwo jednej fabryki swetrów która na rynku funkcjonuje od 35 lat . Kierując się SLOW FASHION, kładziemy niezmiennie nacisk na wysoką jakość, tworząc codziennie luksusowe produkty dla dzieci i dorosłych. Ograniczamy zbędną nadprodukcję, na bieżąco kontrolując faktyczne zapotrzebowanie na dany asortyment. Wspieramy marki, w realizacji dla nich produkcji tworząc elastyczne warunki dostosowane do aktualnych potrzeb rynku, umiejętnie łącząc wielkie zamówienia z mniejszymi ilościami, oraz realizujemy własne, ekskluzywne kolekcje charakteryzujące się subtelną naturalną kolorystyką, wyjątkowym stylem, wyważonym minimalizmem i estetyką.

Manufakturę traktujemy jak nasze trzecie dziecko. Podobnie jak ono, przechodzi różne okresy. Jesteśmy dumni z jej wielkich sukcesów i razem z nią trwamy w burzliwych momentach. Nie byłoby to jednak możliwe bez wspaniałej stałej 15 osobowej załogi. Dziewiarnia była naszym spełnionym marzeniem. W 2018 zostawiliśmy tu serce i nie zmienia się to. Staramy się jej dać to co najlepsze bo jej wiele zawdzięczamy. To projekt naszego życia, a potencjał jej możliwości staramy się wykorzystywać i pokazać światu jak najlepiej potrafimy.

Bartłomiej i Monika Mrowiec